Orijinal Adı
Serenad
Ülke
Tür
Konu

Serenad 2016 yılında yayımlanan bir Zülfü Livaneli kitabıdır. Kitap bir üniversitede çalışan Maya Duran ile üniversiteye davet edilen Alman asıllı Amerikalı profesör Maximillian Wagner'ın hikayesini anlatıyor. Wagner'ın İstanbul'a gelişi hem kendi geçmişi hem de Maya'nın geçmişiyle ilgili sırların açığa çıkmasına neden olur.

Maya 14 yaşında bir çocuğa sahip yalnız bir kadındır. İstanbul Üniversitesi'nde çalışır. Üniversite profesör Wagner'ı davet eder, karşılama görevi de Maya'ya verilir. Profesör Alman asıllıdır fakat uzun süredir Amerika'da hayatını sürdürür. Maya profesörü karşılar ve Pera Palas Hotel'e yerleştirir. Wagner konferansları dışında bir kaç gün daha İstanbul'da kalır. Bu süre zarfında Maya Wagner'ın daha önce iki yıl İstanbul'da yaşadığını öğrenir. Daha sonra ikili bir seyahate çıkar. Bu seyahatte profesör hastalanır ve Maya Wagner'ı hastaneye kaldırır

Maya hastanede profesörün ölümcül hastalığını ve tedaviyi reddettiğini öğrenir. Profesör bunlar dışında kendi hayatıyla ilgli gerçekleri de anlatır.

Serenad
Serenad Paylaşımları