Orijinal Adı
Lord of the Flies
Adı
Sineklerin Tanrısı
Ülke
ABD
Tür
Konu

Yazar William Golding, nükleer bir savaş sonrasındaki dünyada insana ve insanlığa dair patalojik bir sorunu, farklı bir anlatımla sunar. Kitabın geçtiği Mercan Adası'nda bir grup çocuk etrafında dönen kitap, insanın iyiliği yerine, kötülük ve sıradanlığı üzerinde durur. İnsanın ilk yaşam döngüsünde yaşayış biçimi ve varlığının özüne bir bakışla anlatımı devam eder. Yazarın insanda var olan şiddet ve kötülük üzerinde durmasının en büyük sebebi 2. Dünya Savaşı'dır. Kitap ilk çıktığı dönemde sansasyon yaratmış, büyük tepkiler almıştır. Kitap, çocuk masumluğuna karşı söylem geliştirdiği ve çocukların kötü gösterilmesine neden olduğu yönünde eleştiriler almıştır.

Tepkilerin sürdüğü bu dönemde yaşanan bir olay ise kitaba farklı bir bakış açısı geliştirilmesine neden olmuştur. Sokakta yaşayan iki çocuk tarafından , başka bir çocuğun döverek öldürülmesi tüm bu eleştirilerin değişmesine neden oldu. Fakat yazarın asıl yapmak istediği çocukları kötü göstermek değil; insanın özünde liderlik ve bu amaçla kötülük tohumlarının yattığını öne sürmektir. Çocuklar, nükleer savaş, Mercan Adası hepsi birer metafordur. Kitap Mercan adasında yaşayan bir grup çocuğun hikayesini anlatır. Adaya başka çocuklarında katılmasıyla, sayıları artar ve kendilerine Ralph'i lider seçerler. Lider seçiminden sonra başka çocuklarda lider olabilmek için yarışa girerler.

Liderlik savaşına karşı olarak, liderleri bölme yoluna gidilir. Belli görevler etrafında bölünene liderlere rağmen, adadan kurtulamayan çocuklar arasında sorunlar büyümeye devam eder. Bir grup diğer gruba karşı zorbalık yapmaya başlar. Çocuklar lider olabilme adına farklı gruplaşmalar ve stratejiler sergilemeye devam eder. Çocuklar adadan kurtulana kadar bu savaş sürecektir.

Sineklerin Tanrısı
Sineklerin Tanrısı Paylaşımları