Orijinal Adı
Tehlikeli Oyunlar
Ülke
Tür
Konu

Oğuz Atay Tutunamayanlar - Bütün Eserleri - 1 'dan sonra Tehlikeli Oyunlar'ı yazmıştır. Kitabın 1973 yılında ilk basımı yapılmıştır. Tutunamayanlar'da Selim karakterinin yalnızlığını, Tehlikeli Oyunlar'da ise Hikmet Benol karakterinin içsel bunalımını okuyoruz. Roman pek çok yönüyle Tutunamayanlar'la benzerdir. Roman dört bölümden oluşuyor. Hikmet'in tüm yaşantısı bu bölümlerde anlatılmıştır. Hikmet'in yaşantısı iç yalantısı kara mizahla verilmiştir. Hikmet tıpkı Selim gibi hayata tutunamayan biridir. Sonunda o kadar tutunamazki Selim gibi intihar eder.

Hikmet kendisi ve hayatıyla ilgili bir sorgulama içine girer. Nurhayat Hanım oğlu askerde olan Hikmet'in komşusudur. Oğlundan gelen mektupları Hikmet'e okutur. Aynı şekilde cevap mektuplarını da yazar. Askerde olan Hidayet'e mektup yazmanın dışında, Nurhayat Hanım'ın küçük oğlunun derslerine de yardım eder. Bu ders ve ödevlerde çoğu zaman tespitlerini, ironik ve eleştirir. Hikmet zaman zaman eski karısı Sevgi'yi de düşünür.

Hikmet karısından karısının yakın çevresi yüzünden ayrılmıştır. Tüm geri dönüşler ve geçmiş hesaplaşmalar içinde Hikmet bir ansiklopedi yazmak ister. Bu ansiklopedi insanlık için olacaktır. Hikmet aynı şekilde Büyük Oyun adlı bir oyun ve “Ruh Proletaryası’’ adlı bir sınıf hayal eder. Tüm bu oyun ve hayaller arasında Hikmet iyice bölünür. Artık daha fazla dayanamaz ve intihar eder.

 

Tehlikeli Oyunlar
Tehlikeli Oyunlar Paylaşımları