Orijinal Adı
Tutunamayanlar
Adı
Tutunamayanlar - Bütün Eserleri - 1
Ülke
Tür
Konu

Oğuz Atay 'ın ilk romanı olan Tutunamayanlar 1971 yılında yayımlanmıştır. 1970 yılında TRT Roman Ödülü'nü kazanmıştır. Modern Türk Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden olup, sahip olduğu üslup ve yazım diliyle kendi dönemi için bir çığır açmıştır. Oğuz Atay kitabı Yusuf Atılgan 'ın ünlü romanı Aylak Adam 'dan esinlenerek yazmıştır. Kitapta geçen küçük bir paragraftan Tutunamayanlar gibi bir eser çıkarmıştır. Bu yüzden kitabı bitirdiğinde ilk Atılgan'a yollamış, ama geri dönüş alamamıştır. Onunla ilgilenmediğini düşündüğü Atılgan'a kırılmıştır. Fakat Oğuz Atay'ın ölümünden sonra durumu öğrenen Atılgan aslında kitabı çok beğendiğini, böyle bir eser yazabilecek birinin onun övgüsüne ihtiyaç duymayacağını düşündüğü için cevap vermediğni söylemiştir.

Kitap Turgut Özben'in arkadaşı Selim Işık'ın intihar ettiği haberini almasıyla başlar. Arkadaşıyla gerektiği gibi ilgilenmediğini düşünen Turgur, Selim'in geçmişinin peşine düşer. Selim'in tanıdığı insanlarla iritbata geçmeye başlar. Her gittiği insanda bambaşka bir Selim'le karşılaşır. Bu yolculuğun sonunda Selim'in bir "tutunamayan" olduğunu anlar. Selim'i anlama çabasında bir yandan da kendi hayatını sorgulamaya, deşmeye başlar. Bu yolculukta Olric hep yanındadır.

Oğuz Atay'un hayatı ile ilgili yazılanlara bakıldığında, aslında Tutunamayanlar'ın otobiyograif özellikler taşıdığı görülür. Örneğin kitabın bir bölümünde devlet dairelerinde çalışan memurlar ve bürokrasiyle ilgili izlenimler yer alır. Bu bölümde Atay kendisinin bir dönem Doçent olarak çalıştığı memuriyet döneminden esinlenmiştir. Oğuz Atay bir dönem İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Aynı şekilde Denizcilik Bankası İstanbul Şehir Hatları İşletmesi'nde çalışmıştır.

Tutunamayanlar - Bütün Eserleri - 1
Tutunamayanlar - Bütün Eserleri - 1 Paylaşımları