Orijinal Adı
The Kite Runner
Adı
Uçurtma Avcısı
Ülke
Tür
Konu

Halit Hüseyni'nin 2003 yılında yayınladığı ilk kitabıdır. Roman Kabil'de doğan Afgan kökenli bir yazarın İngilizce yazdığı ilk kitaptır. Diğer başarısı The New York Times'da best saller olarak birinci sırada yer almasıdır. Kitap yazarın çocukluğunun da geçtiği Afganistan'da geçmektedir. Afgan bir çocuk olan Emir, süt kardeşi Hasan'ın hikayesini anlatır.

İki çocuğun hayat hikayesi aynı zamanda Afganistan topraklarına da bir bakıştır. Afganistan'da yaşam, savaş, değişim ve çocukluğa dair bir hikaye anlatılır. Emir ve Hasan iki yakın dosttur. Henüz Afganistan'da savaşın ve diğer kötülüklerin yıkmadığı dönemde birlikte büyümeye çalışırlar. Emir zengin bir babanın çocuğudur. Annesi onu doğururken ölmüştür.

Emir babasından çok korkar ve ona yakın olmaya çalışır. Bu yakınlaşma çabasında belki de en sevdiği ve aynı zamanda en kıskandığı dostu Hasan'a kötü şeyler yapar. Hasan ise evde çalışan hizmetkarın oğludur. Her zaman Emir'in yanındadır ve onu çok sever. Afganistan'da dışlanan bir kesim olan Hazaralardandır. Bu yüzden sürekli dışlanma ve hakarete maruz kalır. Assef ise aynı mahallenin çocuğu olup, mahallenin en korkutucu çocuğudur. Sürekli kötülük yapar ve büyüdüğünde de bu kötülüklerini sürdürür. Hasan bir gün yine etnik kökeninden dolayı diğer çocuklar tarafından aşağılanır ve hayatının kötü olayını yaşar. Assef ve arkadaşları Hasan'a çok büyük bir kötülük yaparlar.

Bu olaya Emir şahit olmasına rağmen, Hasan'ı korumaz ve bu kötülüğe ortak olur. Aradan çok uzun yıllar geçer, fakat Emir bu olayı hiç unutmaz. Afganistan'da savaş çıkmıştır. Taliban ve Sovyet işgali gerçekleşmiş. Emir'de pek çok Afgan'lı gibi Amerika'ya göç etmiştir. Emir'in aldığı bir haber tüm geçmişini ve hayatını değiştirir. Hasan'nın çocuğu olan Sohrab'la bir yolculuğa çıkar. Bu aynı zamanda çocukluğuna da bir yolculuk olacaktır. Bu yolculukta babasının ve ailesinin sırlarını öğrenir. Çocukluğunun karabasanı Assef ile yolları tekrar kesişir. Hasan'ı kurtaramamıştır, ama oğlunu kurtaracaktır.

Uçurtma Avcısı Yazarı

Khaled Hosseini epikse

Khaled Hosseini

Doğum Tarihi 04.03.1965

Meslek Yazar, Doktor

Uçurtma Avcısı Yayıncısı

Everest Yayınları epikse

Everest Yayınları

Kuruluş Yılı

Faaliyet Alanı Yayınevi

Uçurtma Avcısı
Uçurtma Avcısı Paylaşımları
Serdar epikse

Serdar

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 16/06/1974

seda epikse

seda

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 05/07/1990